Peterson Road over Skamokawa Creek
Good Condition23 years old51 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Wahkiakum |
| Location | 0.2 E Mid. Val. Rd. |
| Carries | Peterson Road |
| Crosses | Skamokawa Creek |
| Coordinates | 46.31472, -123.45306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 216.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087187000000000 |