SE 248th ST over Rock Creek
Good Condition23 years old465 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1 Mi E Sr-169 On SE 248th |
| Carries | SE 248th ST |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 47.37994, -122.01733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Area | 807.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 465 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087196000000000 |