Maple Hill RD S over Owl Creek
Good Condition72 years old100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Cowlitz |
| Location | 0.04 S Rose Valley (1.28) |
| Carries | Maple Hill RD S |
| Crosses | Owl Creek |
| Coordinates | 46.09500, -122.84694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 46.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087202000000000 |