Ragon/2200 over Cottonwood Creek
Good Condition22 years old50 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 0.03 Mi E SR 195 |
| Carries | Ragon/2200 |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 47.05810, -117.38027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087206000000000 |