Mader Rd/5170 over Branch Four Mile Creek
Good Condition22 years old20 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Whitman |
| Location | 0.07 Mi E SR 27 |
| Carries | Mader Rd/5170 |
| Crosses | Branch Four Mile Creek |
| Coordinates | 46.87440, -117.12550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 087207000000000 |