Wv 527 over Ohio River;csx;us 60 WB
Fair Condition32 years old14,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.19 Mile North US 60 EB |
| Carries | Wv 527 |
| Crosses | Ohio River;csx;us 60 WB |
| Coordinates | 38.42458, -82.45139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 2105.0 ft (641.6 m) |
| Max Span | 720.1 ft (219.5 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 14051.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,200 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A222 |