Horse Crk BLVD over Branch (relief)
Good Condition59 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Walker |
| Location | 0.35mi E Amory Ave/cr30 |
| Carries | Horse Crk BLVD |
| Crosses | Branch (relief) |
| Coordinates | 33.75000, -87.18333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 137.5 ft (41.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 410.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (1991) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009307 |