I-64 Wbl over CR 4
Fair Condition41 years old10,418 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.00 Miiles W. Of CR 4 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | CR 4 |
| Coordinates | 37.80641, -80.81638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 641.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,418 (2020) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A069 |