County Route 17 over Stony Creek
Fair Condition20 years old294 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.11 Miles N. Of CR 29 |
| Carries | County Route 17 |
| Crosses | Stony Creek |
| Coordinates | 37.61138, -80.76218 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 90.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 294 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000045A089 |