County Route 6/2 over Hungard Creek
Good Condition14 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Summers |
| Location | 0.30 Miles W. Of CR 6 |
| Carries | County Route 6/2 |
| Crosses | Hungard Creek |
| Coordinates | 37.69363, -80.73845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000045A092 |