Taylor Co RT 7 over Three Fork Creek
Poor Condition39 years old150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Taylor |
| Location | 0.03 Mi East Co RT 28/8 |
| Carries | Taylor Co RT 7 |
| Crosses | Three Fork Creek |
| Coordinates | 39.39868, -79.89689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 293.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000046A014 |