County Route 1 over Point Pleasant Creek
Good Condition41 years old350 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.06 Mi. West Jct Wv180 |
| Carries | County Route 1 |
| Crosses | Point Pleasant Creek |
| Coordinates | 39.57620, -80.89767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 128.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A001 |