County Route 7 over Sancho Creek
Good Condition36 years old850 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.08 Mi. South Jct Cr7/6 |
| Carries | County Route 7 |
| Crosses | Sancho Creek |
| Coordinates | 39.44291, -80.91257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 116.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A009 |