County Route 10 over Left Buffalo Run
Poor Condition75 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.13 Mi. South Jct Cr10/4 |
| Carries | County Route 10 |
| Crosses | Left Buffalo Run |
| Coordinates | 39.50016, -80.98712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 80.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A015 |