County Route 11 over Middle Fork Creek
Poor Condition92 years old450 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.01 Mi. East Jct CR 11/3 |
| Carries | County Route 11 |
| Crosses | Middle Fork Creek |
| Coordinates | 39.52829, -80.81774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 96.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A023 |