County Route 13/1 over Walnut Fork
Fair Condition91 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.34 Mi. North Jct CR 13 |
| Carries | County Route 13/1 |
| Crosses | Walnut Fork |
| Coordinates | 39.44453, -80.74570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A025 |