West Virginia 18 over Indian Creek
Fair Condition32 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Tyler |
| Location | 0.26 Mi. South Jct CR 13 |
| Carries | West Virginia 18 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 39.44432, -80.82307 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 367.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000048A034 |