Sth 55 over Pine River
Fair Condition47 years old180 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 19.2m N Jct Sth 32 To N |
| Carries | Sth 55 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 45.90873, -88.82150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.2 ft (21.4 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 241.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21000800000000 |