Ush 8 over Peshtigo River
Good Condition42 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 0.8m E Jct Cth G |
| Carries | Ush 8 |
| Crosses | Peshtigo River |
| Coordinates | 45.65550, -88.64817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.4 ft (30 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 393 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21001000000000 |