Sth 32-sth 55-lake over Wisconsin Central Rr
Good Condition34 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 0.5m N Jct Ush 8 To W |
| Carries | Sth 32-sth 55-lake |
| Crosses | Wisconsin Central Rr |
| Coordinates | 45.57997, -88.90299 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 740.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21001500000000 |