Sth 55 over Popple River
Good Condition25 years old160 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 11.0m N Jct Sth 32 To N |
| Carries | Sth 55 |
| Crosses | Popple River |
| Coordinates | 45.79118, -88.82090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 91.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21001700000000 |