Cth M over Swamp Creek
Fair Condition27 years old190 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 0.8m W Jct Sth 55 |
| Carries | Cth M |
| Crosses | Swamp Creek |
| Coordinates | 45.47922, -88.99794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 174.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21001900000000 |