Lrd Old 101 over Armstrong Creek
Good Condition19 years old235 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 1.2m S Jct Ush 8 |
| Carries | Lrd Old 101 |
| Crosses | Armstrong Creek |
| Coordinates | 45.64117, -88.44650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 81.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21002400000000 |