Lrd Old HWY 139 RD over Little Popple River
Good Condition7 years old60 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 0.4m N Jct Sth 139 |
| Carries | Lrd Old HWY 139 RD |
| Crosses | Little Popple River |
| Coordinates | 45.76731, -88.69564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 75.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21002900000000 |