Lrd W Pine Lake RD over Wolf River
Good Condition2 years old60 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Forest |
| Location | 2.9m S Jct Sth 32 |
| Carries | Lrd W Pine Lake RD |
| Crosses | Wolf River |
| Coordinates | 45.66083, -88.99475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 80.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B21003200000000 |