Lrd Baker Ford RD over Culver Creek
Good Condition37 years old53 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 2.9m S Jct Sth 81 |
| Carries | Lrd Baker Ford RD |
| Crosses | Culver Creek |
| Coordinates | 42.75683, -90.60942 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 83.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22010200000000 |