Cth A over Little Grant River
Good Condition34 years old477 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 5.1m W Jct Ush 61 |
| Carries | Cth A |
| Crosses | Little Grant River |
| Coordinates | 42.86264, -90.79958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.2 ft (34.5 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 338.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 477 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22012600000000 |