Lrd Badger RD over Martin Branch
Good Condition32 years old102 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 3.1m W Jct Cth K |
| Carries | Lrd Badger RD |
| Crosses | Martin Branch |
| Coordinates | 42.91358, -90.80403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 178.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22015000000000 |