S73-s5 Connector over Camino Capistrano Metro
Good Condition30 years old17,400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-073-10.34-sjcp |
| Carries | S73-s5 Connector |
| Crosses | Camino Capistrano Metro |
| Coordinates | 33.54205, -117.67430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 2234.9 ft (681.2 m) |
| Max Span | 285.1 ft (86.9 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 12329.7 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,400 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0720F |