Lrd Cth K over Big Green River
Good Condition28 years old381 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 5.7m E Jct Sth 133 |
| Carries | Lrd Cth K |
| Crosses | Big Green River |
| Coordinates | 43.01814, -90.76653 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.3 ft (44.9 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 404.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 381 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018000000000 |