S73-glenwood Off over El Toro Rd-s73 On Ramp
Good Condition23 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 12-ora-073-15.80 |
| Carries | S73-glenwood Off |
| Crosses | El Toro Rd-s73 On Ramp |
| Coordinates | 33.58766, -117.74157 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 344.5 ft (105 m) |
| Max Span | 172.2 ft (52.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1,344 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55 0726K |