Lrd Fleming Rapids over Elk River
Fair Condition45 years old196 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.1m N Jct Cth W |
| Carries | Lrd Fleming Rapids |
| Crosses | Elk River |
| Coordinates | 45.68131, -90.48783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 95.8 ft (29.2 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 265.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 196 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50003500000000 |