Ush 8 over Little Somo Creek
Good Condition43 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.4m E Jct Cth D To S |
| Carries | Ush 8 |
| Crosses | Little Somo Creek |
| Coordinates | 45.55281, -90.05566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50004200000000 |