Sth 111 over Needle CR
Good Condition9 years old660 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 1.3m N Ush 8 |
| Carries | Sth 111 |
| Crosses | Needle CR |
| Coordinates | 45.55361, -90.49208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 115.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 660 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50008700000000 |