Cth W over S Fk Flambeau River
Fair Condition73 years old489 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 5.8m E Jct Cth M |
| Carries | Cth W |
| Crosses | S Fk Flambeau River |
| Coordinates | 45.70358, -90.61614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 618.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 489 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50065700000000 |