Associated Road over Loftus Diversion Channel
Fair Condition58 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.3 Mi. N/o Imperial Hwy. |
| Carries | Associated Road |
| Crosses | Loftus Diversion Channel |
| Coordinates | 33.91610, -117.87617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 92.5 ft (28.2 m) |
| Deck Area | 239.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0313 |