La Palma Avenue over Carbon Cyn Diversion Cha
Fair Condition66 years old27,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. E/o Kraemer Blvd. |
| Carries | La Palma Avenue |
| Crosses | Carbon Cyn Diversion Cha |
| Coordinates | 33.85126, -117.85616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Area | 685.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,000 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0319 |