IH 41 Nb/94 WB over Lrd Braun RD
Good Condition8 years old46,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 3.8 Mi N Jct Sth 142 |
| Carries | IH 41 Nb/94 WB |
| Crosses | Lrd Braun RD |
| Coordinates | 42.68388, -87.95276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.6 ft (64.2 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Area | 1463.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,400 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51012400000000 |