Struck Avenue over Collins Channel
Good Condition67 years old6,900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi E/o Main Street |
| Carries | Struck Avenue |
| Crosses | Collins Channel |
| Coordinates | 33.80600, -117.86539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 131.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,900 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0321 |