Lrd Lost Hollow Ro over Willow Creek
Good Condition42 years old46 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.3m E Jct Sth 58 |
| Carries | Lrd Lost Hollow Ro |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 43.40222, -90.23861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.7 ft (24 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 189.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52007900000000 |