Cambridge Street over Santiago Creek Channel
Fair Condition54 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.1 Mi. N/o Route 22 FWY |
| Carries | Cambridge Street |
| Crosses | Santiago Creek Channel |
| Coordinates | 33.77782, -117.84433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 1277.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0333 |