Browning Avenue over El Modena-irvine Channel
Good Condition46 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | At Bryan AVE |
| Carries | Browning Avenue |
| Crosses | El Modena-irvine Channel |
| Coordinates | 33.73423, -117.80327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 386.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0334 |