Michelle Drive over El Modena Irvine Channel
Good Condition52 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi W Jamboree RD |
| Carries | Michelle Drive |
| Crosses | El Modena Irvine Channel |
| Coordinates | 33.71945, -117.79926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.6 ft (20 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Area | 584 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0336 |