Main Street W/b over San Diego Creek Channel
Fair Condition57 years old8,700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.3 Mi E Jamboree RD |
| Carries | Main Street W/b |
| Crosses | San Diego Creek Channel |
| Coordinates | 33.67914, -117.83562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 264.4 ft (80.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1329.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,700 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0339L |