I-20 over Choccolocco Creek
Fair Condition58 years old23,717 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Calhoun |
| Location | 0.1 Mi W Jct US 431 |
| Carries | I-20 |
| Crosses | Choccolocco Creek |
| Coordinates | 33.61773, -85.72553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 270.0 ft (82.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1078.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,717 (2023) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009509 |