Cth N over Pumpkin Hollow Creek
Good Condition35 years old446 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 4.3m E Jct Cth T |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Pumpkin Hollow Creek |
| Coordinates | 43.33472, -90.19806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 446 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52016400000000 |