Ush 14-sth 60 over Bear Creek
Good Condition32 years old5,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.9m E Jct Sth 60 To W |
| Carries | Ush 14-sth 60 |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 43.20167, -90.24500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 679.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,400 (2022) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52016900000000 |