Adams Avenue over Santa Ana River Channel
Good Condition49 years old39,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.5 Mi E/o Brookhurst ST |
| Carries | Adams Avenue |
| Crosses | Santa Ana River Channel |
| Coordinates | 33.67232, -117.94609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 540.0 ft (164.6 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 4724.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,000 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0344 |