State College BLVD over Carbon Creek Channel
Fair Condition57 years old35,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | 0.15 Mi S/o Orangethorpe |
| Carries | State College BLVD |
| Crosses | Carbon Creek Channel |
| Coordinates | 33.85798, -117.88905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Area | 342.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,300 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0346 |