Brookhurst Street over Carbon Creek Channel
Good Condition67 years old35,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Orange |
| Location | At Crescent Avenue |
| Carries | Brookhurst Street |
| Crosses | Carbon Creek Channel |
| Coordinates | 33.83991, -117.95869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 121.4 ft (37 m) |
| Deck Area | 281.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,000 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 55C0348 |